Dnes nás opět navštívil mezi dětmi oblíbený fotograf, cestovatel a dobrodruh Tomáš Kubeš. Pro děti z I. stupně si připravil vyprávění o Indii. Program, který nese podtitul „Cesta do pohádky“ obsahoval poznání její obyvatel, svět živých, bohů, svatých mužů, posvátných krav, největší festival velbloudů, koupání slonů, Tádž Mahal, svaté město Varanasí s řekou Gangou, auto na lidský pohon a především pohled na běžný život. Druhostupňoví žáci si zvolili jako téma Černobyl. Už samotný podtitul „Spící peklo“ napovídá jakým směrem se přednáška ubírala. Slovy autora samotného: „Katastrofa jaderné elektrárny v Černobylu ovlivnila svět, nic není jako dříve. S následky se potýkáme dodnes a ještě dlouhých 22 tisíc let budeme. Jak to vše proběhlo, co se stalo po výbuchu, jak to vypadá dnes v zakázané zóně a příběhy lidí, kteří neměli žít, nebo naopak si na sklonku života vybrali zakázanou zónu jako svůj domov. Včera i dnes, fakta i příběhy. Vydáme se do města duchů Pripjať, ale i do okolí poznat jak vypadá místo po více jak 33 letech od havárie.“

Děti si besedy užily a už se těší na červnové promítání a besedování. 

Mgr. Václav Kotrc